Biurowy budynek zeroenergetyczny Pixel

Lokalizacja Melbourne, Australia

14 06 14 - 11:27 Użyte znaczniki: , , ,

Pixel Building

Wśród budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię trzeba wyróżnić budynek o nazwie Pixel wzniesiony w Melbourne.

Budynek został zlokalizowany na terenie nieistniejącego już browaru o nazwie CUB w Melbourne. Idea była przedmiotem intensownej dyskusji i rozważań, których kulminacją było stworzenie wielobranżowego projektu. Budynek Pixel jest obiektem spełniającym wielkie oczekiwania związane z implementacją systemów odzysku wody oraz naturalnego schładzania budynku.

Budynek jest z całą pewnością niskoenergochłonny i ekologiczny oraz niemal zero-energetyczny. Całe zapotrzebowanie na ogrzewanie jest pokrywane energią generowaną namiejscu, także w większości zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji pokrywane jest z własnych zasobów.

Technologie zastosowane w biurowcu Pixel stanowią jeden z najbardziej wyrafinowanych systemów odzysku wody jaki do tej pory stworzono. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić autonomiczność związaną z zapewnieniem wody.  Deszczówka jest zbierana z ekstensywnego zielonego dachu z trawami i trafia do donic wokół elewacji obiektu. Trzciny , które znajdują się w doniczkach początkowo filtrują wodę. Następnie kieruje się ją do zasobnika zlokalizowanego pod budynkiem. Stamtąd jest wykorzystywana do podlewania lub kieruje się ją do filtorowania , a dalej jako grey water do armatury łazienkowej. Woda , która jest  filtracji odwróconej osmozy może być wykorzystywana jako woda do picia.

Schemat technologii obrazuje ilustracja:

Pixel Building - technologie ekologiczne

Odpady, które nie mogą być poddane oczyszczeniu, są zbierane w miejscu w którym w wyniku fermentacji beztlenowej jest produkowany biogaz. Jest on z kolei używany do produkcji c.w.u. oraz do chłodzenia budynku. System chłodzenia jest wspomagany systemem przewietrzania nocnego.

źródło: www.architektura.info

662 komentarze(-y)

Jeden lub więcej komentarzy oczekuje na akceptację przez redaktora.(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.